Ndërlidhjet

Clinton: Bota e mirëpriti ardhjen e Obamës


Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton ka vlerësuar sot se bota merr frymë më lehtë që nga ardhja në pushtet e presidentit Barack Obama.

"Bota po merr frymë më lirë dhe njerëzit e shprehin kënaqësinë me kahjen e re në të cilën është n isur politika amerikane. Ne duhet të riparojmë shumë dëme", ka thënë Clinton në konferencën e parë për shtyp në Uashington.

Duke folur për Izraelin, Clinton tha se ky shtet ka të drejtë të vetëmbrohet, dhe se sulmet raketore palestineze në jug të zraelit nuk mund të mbeteshin pa përgjigje.

Lidhur me Iranin, Clinton tha se ky vend ende ka mundësi t'i tregojë botës se është i gatshëm për qasje më të hapur në marrëdhëniet ndërkombëtare, gjë që "do të ishte mirë për Teheranin".
XS
SM
MD
LG