Ndërlidhjet

Australi: Nga zjarret humbën jetën 180 vetë


Më se 180 vetë kanë humbur jetën nga zjarret e fuqishme në Australi, ka njoftuar policia.

Zjarret afër Melburnit, në juglindje të Australisë, kanë shkatërtruar qytete të tëra, kanë ndikuar në zhvendosjen e shumë familjeve dhe kanë djegur më se 300 mijë hektarë.

Më se 750 shtëpi janë shkatërruar, ndërsa afro 5 mijë njerëz kanë mbetur pa kulm mki kokë.

Vlerësohet se këto janë zjarret më vdekjeprurëse në historinë e këtij vendi.
XS
SM
MD
LG