Ndërlidhjet

Shënohet vrasja e dy pjesëtarëve të Vetëvendosjes


Lëvizja Vetëvendosje sot, me manifestime të shumta përkujtimore, shënon dy vjetorin e protestave, në të cilat u vranë pjesëtarët e saj, Mon Balaj dhe Arben Xheladini.

Gjatë demonstratave, siç është zbuluar nga hetimet e mëvonshme, policia e UNMIK-ut, e në veçanti njësia nga Rumania, ka shtënë me plumba gome kundër demonstruesve duke vrarë dy pjesëmarrës dhe plagosur shumë të tjerë.
XS
SM
MD
LG