Ndërlidhjet

Përplasen dy satelitë në orbitë


Agjencia amerikane e hapësirës, NASA tha se për të parën herë dy satelitë të telekomunikimit u përplasën në orbitë.

Përplasja e një sateliti komercial dhe një sateliti rus, i cili nuk operonte, ka ndodhur rreth 800 kilometra mbi Siberi.

NASA tha se përplasja ka shkaktuar një re të madhe pluhuri, por zyrtarët thanë se nuk ka ndonjë rrezik për Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, i cili orbiton nën kursin ku ka ndodhur përplasja.
XS
SM
MD
LG