Ndërlidhjet

OSBE: Zgjatet mandati i monitoruesve në Gjeorgji


Organzata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) njoftoi se e ka zgjatur mandatin e 20 monitoruersve ushtarakë të pa armatosur në Gjeorgji, deri më 30 qershor.

Mandati i mëparshëm i këtyre vëzhguesve në hapësirat afër Osetisë Jugore përfundonte të mërkurën e ardhshme.

Këtë vendim të OSBE-së e kanë mbështetur Gjeorgjia dhe Rusia.

Monitoruesit u dërguan në këtë rajon, pas luftës së shkurtër ndërmjet Rusisë dhe Gjeorgjisë, në gusht të vitit të kalaur.
XS
SM
MD
LG