Ndërlidhjet

Presidenti Obama uron Sejdiun për njëvjetorin e pavarësisë


Presidenti Obama i ka dërguar një letër urimi presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu, në të cilën thuhet se "në emër të popullit amerikan, ju përgëzoj ju dhe qytetarët e Kosovës në përvjetorin e parë të deklaratës historike të pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt".

Presidenca e Kosovës mëtutje njofton se, në letër shkruan se "derisa populli i Kosovës punon drejt një të ardhme të përbashkët, dua të theksoj se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë ta mbështesin një Kosovë multietnike, të pavarur dhe demokratike, në përpjekjet e saj që ta zëjë vendin e merituar si anëtare e plotë e bashkësisë së shteteve".
XS
SM
MD
LG