Ndërlidhjet

Gjenerali Petraus viziton Uzbekistanin


Komandanti i trupave amerikane në Afganistan dhe Irak, gjenerali David Petraeus, arriti në Uzbekistan ku bisedoi me presidentin Islam Karimov.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara tha se Petraeus qëndron në Tashkent për t'i diskutuar çështjet rajonale të sigurisë, veçanërisht Afganistan.

Vizita e tij pason vendimin e Kirgistanit për ta mbyllur një bazë të rëndësishme ajrore amerikane, e cila ka rëndësi jetike për furnizimin e trupave në Afganistan.

Uashingtoni po kërkon rrugë alternative tranzitore për në Azinë Qendrore, ndërsa Uzbekistani konsiderohet si kandidati kryesor, për shkak të lidhjeve të shumta hekurudhore me Afganistanin.
XS
SM
MD
LG