Ndërlidhjet

Gejts: Ka rrezik nga një garë e re armatimi në Azi


Prova e re bërthamore dhe lansimi i disa raketave tjera të Koresë Veriore mund të nxitë një garë armatimi në Azi, ka vlerësuar Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robart Gejts.

"Nëse Korea e Veriut vazhdon në këtë rrugë, mendoj se pasojat për stabilitetin e rajonit do të jenë të mëdha. Mendoj se kjo mund të paraqesë rrezik për një garë armatimi këtu në rajon", tha Gejts në konferencën për sigurinë rajonale që po mbahet në Singapur.
XS
SM
MD
LG