Ndërlidhjet

PD në epërsi, sipas sondazheve


Kryeministri Sali Berisha në konferencë për shtyp, pas exit poll-eve të para, 28 qershor '09.

Exit poll-et e hershme paralajmërojnë se në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, Partia Demokratike e kryeministrit Sali Berisha ka fituar më shumë vota se Partia Socialiste opozitare e Edi Ramës.


Exit poll-et e kryera nga Qendra Gani Bobi me seli në Kosovë, Zogbi Interneshënel me seli në Shtetet e Bashkuara dhe nga agjencia italiane IPR Marketing, i japin partisë së zotit Berisha një epërsi.

Megjithatë, procesi i numërimit të votave zyrtarisht vazhdon në komisionet zonale të administrimit të zgjedhjeve.

Thuhet që ky ka qenë një proces mjaft i gjatë, derisa të gjitha kutitë e votimit kanë mbërritur pranë komisioneve të administrimit të zgjedhjeve dhe ka nisur vetëm në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Siç konfirmon edhe zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Leonard Olli, do të jetë e vështirë që të kapet edhe ora 17:00 e pasdites së sotme, që KQZ-ja e shënon dhe si afat zyrtar për të publikuar rezultatin e këtyre zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare.

Por, gjithsesi, raportohet që deri në orën 17:00, komisionet zonale të administrimit të zgjedhjeve do ta japin një konfigurim paraprak të tendencës zyrtare tanimë të elektoratit shqiptar dhe do të fillojë gradualisht që të formësohet edhe qartësia e votës së elektoratit shqiptar lidhur me forcën fituese të këtyre zgjedhjeve, që, sikurse i kanë konsideruar ndërkombëtarët, janë shumë të rëndësishme, janë një test për Shqipërinë drejt Evropës.

Pas zgjedhjeve, qindra mbështetës të Partisë Demokratike kishin dalë në rrugët e qyteteve, duke festuar rezultatet jozyrtare, të cilat i jepnin kësaj partie epërsi. Por, lideri i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka kërkuar që të priten rezultatet zyrtare, pasi, sipas tij, “procesi po zhvillohet”.

Sidoqoftë, vlerësimet nga pikëpamja e ecurisë së procesit kanë qenë mjaft të mira. Thuhet të ketë qenë një proces i qetë, i zhvilluar qetësisht, sipas të gjitha standardeve të një vendi ndërkombëtar.

Nuk janë raportuar incidente që mund të ndikojnë në rezultatin përfundimtar të këtyre zgjedhjeve.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG