Ndërlidhjet

Hagë: Rifillon gjyqi i Gjorgjeviçit


Gjatë ditës në Gjykatën Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë rifillon gjykimi ndaj Vllastimir Gjorgjeviç. Gjorgjeviç, ish gjeneral, akuzohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit lidhur me dëbimin e 800 mijë shqiptarëve nga Kosova në vitin 1999.

Gjorgjeviç akuzohet si organizator dhe bashkërendues i fushatës së dhunës e terrorit që përfshinte dëbimin, vrasjet dhe persekutimin e shqiptarëve në Kosovë.
XS
SM
MD
LG