Ndërlidhjet

Vizita e Papa Benediktit XVI në Çeki


Papa Benedikti XVI dhe presidenti i Çekisë, Vaclav Klaus.
Papa Benedikti XVI ka qëndruar në Republikën Çeke për një vizitë treditëshe. Në një ceremoni mirëseardhjeje në Aeroportin Ndërkombëtar të Pragës, Papa foli se si regjimi i komunizmit, i cili u përmbys më 1989, ka persekutuar mizorisht Kishën Katolike.


Por, mosbesimi në religjionin e organizuar mbetet thellë i ngurtësuar në Republikën Çeke dhe relacionet mes Kishës dhe shtetit janë të tendosura. Gjatë vizitës, Papa Benedikti XVI takoi edhe presidentin Vaclav Klaus, si dhe në Bërno të Çekisë udhëhoqi meshën para 130 mijë besimtarëve.

Pope Benedict In Prague
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00
XS
SM
MD
LG