Ndërlidhjet

Rënia e Murit të Berlinit


1989
Njëzet vjet më parë, më 9 nëntor, 1989, Muri i Berlinit midis Berlinit lindor dhe perëndimor ishte shembur, me gëzim dhe pa gjakderdhje. Atë ditë, Qeveria e Gjermanisë lindore kishte njoftuar qytetarët se mund të vizitonin Gjermaninë perëndimore.

Muri i Berlinit ishte ngritur në vitin 1961, për t’i parandaluar njerëzit që të mos iknin nga Gjermania lindore. Gjermania Lindore dhe Perëndimore u bashkuan më pak se një vit pas rënies së murit, më 3 tetor, 1990.

Rënia e Murit të Berlinit
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00
XS
SM
MD
LG