Ndërlidhjet

30-vjetori i pengmarrjes në Iran

  • RFE /RL

Duke rrethuar ambasadën amerikane në Teheran, 4 nëntor 1979.
Tridhjetë vjet më parë, disa studentë i mësynë ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Teheran dhe morën peng më se 50 diplomatë dhe pjesëtarë të stafit amerikan, për t’i mbajtur për 444 ditë.
XS
SM
MD
LG