Ndërlidhjet

Apel për lirimin e tre amerikanëve

  • RFE /RL

Burg në Teheran
Kanë kaluar pothuajse pesë muaj nga koha kur tre të rinj amerikanë ishin arrestuar në Teheran, pasi kishin kaluar kufirin nga Iraku.
Të afërmit e amerikanëve thonë se Sarah Shourd (31), Shane Bauer (27) dhe Josh Fattal (27) ishin në një ekspeditë, përderisa Irani i akuzon ata për spiunazh.

Ministri i Jashtëm iranian, Manuçer Motaki, ka thënë se të arrestuarit do të përballen me drejtësinë dhe do të marrin “dënimet përkatëse”. Ndërkaq, sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, i ka quajtur akuzat “totalisht të pabaza” dhe ka bërë thirrje për lirimin e menjëhershëm të tyre.

Amerikanët e burgosur thuhet se po trajtohen mirë.


(Videoja paraqet apelin e Nora Shourdit, nënës së Saras, bërë liderit suprem të Iranit)

XS
SM
MD
LG