Ndërlidhjet

Rusi: Ndëshkohen zyrtarë pas rasteve të vdekjeve në burgje


Autoritetet ruse pushuan nga puna një zyrtar të lartë dhe hapi një çështje penale kundër një tjetri për vdekjen në burg të një gruaje të sëmurë, skandali më i fundit që tronditi sistemin e burgjeve në Rusi.
Vera Trifonova, kryetarja e një firme të pasurive të patundshme, vdiq të premten në një burg në Moskë. Sipas avokatëve të saj gruaja, ishte në të pesëdhjetat dhe vuante nga diabeti dhe problemeve në veshka.
Po në muajin nëntor, një avokat 37 vjeçar, Sergei Magnitsky, vdiq nga ataku në zemër në dhomat e paraburgimit, duke shkaktuar protestë për shkak të neglizhencës.

XS
SM
MD
LG