Ndërlidhjet

Sa fitojnë trajnerët e kombëtareve të Botërorit 2010?

  • RFE /RL

Trajnerët e 32 kombëtareve që do të marrin pjesë në Botërorin 2010 paguhen nga 8.8 milionë euro në vit, sa fiton Fabio Kapello (Angli), dhe deri në 170 mijë euro në vit, sa paguhet trajneri Kim Jong Hun (Koreja Veriore).

Fabio Kapello (Angli - 8.8 milionë euro në vit), Marçelo Lipi (Itali - 3 milionë), Joakim Lou (Gjermani - 2.5 milionë), Sven Goran Erikson (Bregu i Fildishtë - 2.1 milionë), Bert Van Marëik (Holandë - 1.8 milion), Otmar Hitzfeld (Zvicër - 1.75 milion), Viçente Del Bosque (Spanjë - 1.5 milion), Lars Lagerback (Nigeri - 1.45 milion), Karlos Queiroz (Portugali - 1.35 milion).

Pim Verbek (Australi - 1.2 milion), Havier Aguirre (Meksikë - 1.2 milion), Carlos Pererira (Afrikë e Jugut - 1.2 milion) Carlos Dunga (Brazil - 800 mijë), Diego Maradona (Argjentinë - 800 mijë), Takeshi Okada (Japoni - 800 mijë), Riki Herbert (Zelanda e Re - 800 mijë), Oto Rehagel (Greqi - 750 mijë), Paul Guen (Kamerun - 650 mijë), Marcelo Biesa (Kili - 575 mijë).

Rajmond Domenik (Francë - 560 mijë), Jong Mo Hu (Koreja e Jugut - 405 mijë), Morten Olsen (Danimarkë - 390 mijë), Milovan Rajevac (Gana - 365 mijë), Radomir Antiq (Serbi – 305 mijë), Bob Bradley (SHBA - 275 mijë), Matjaz Kek (Slloveni - 245 mijë), Rabah Sadane (Algjeri - 245 mijë), Gerardo Martino (Paraguaj - 245 mijë), Reinaldo Rueda (Honduras - 240 mijë), Vladimir Ueis (Sllovaki - 215 mijë), Oskar Tabarez (Uruguaj - 205 mijë), Kim Jong Hun (Koreja e Veriut - 170 mijë euro në vit).
XS
SM
MD
LG