Ndërlidhjet

Mbretëresha britanike në OKB


Mbretëresha po ashtu ka vendosur një kurorë lulesh aty ku dikur ishin kullat binjake. Nju Jork, 06 korrik 2010.
Mbretëresha Elizabetë ka bërë thirrje për paqe dhe unitet në botë, gjatë fjalimit të mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Mbretëresha ka folur për sfidat kryesore në shekullin XXI.

“Një nga këto sfida është beteja kundër terrorizmit. Një tjetër sfidë janë dhe ndryshimet klimatike, ku duhen analizuar me kujdes rreziqet, me të cilat përballen vendet e vogla apo të brishta”, ka thënë mbretëresha britanike.

Hera e fundit, që mbretëresha 84-vjeçare kishte vizituar OKB-në, ishte në vitin 1957.


XS
SM
MD
LG