Ndërlidhjet

Zjarret mund t'i trazojnë grimcat radioaktive


Zjarret kanë përfshirë Rusinë.
Zjarret në Rusi kërcënohen t’i trazojnë grimcat radioaktive që kanë mbetur nga katastrofa e Çernobilit, në vitin 1986. Ministria e Emergjencës tha se të paktën 6 zjarre janë vërejtur dhe janë shuar në rajonin Briansk. Ky është rajoni më i prekur nga retë radioaktive kur shpërtheu reaktori në Çernobil.

Ministria tha se ekspertët nga Moska thonë se nuk është shënuar rritje e shkallës së radioaktivitetit.

Qindra vatra zjarri u nxitën nga vera më nxehtë që ndonjëherë është regjistruar në Rusi.

Zjarret në Rusi
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00
Linku direkt

XS
SM
MD
LG