Ndërlidhjet

100-vjetori i lindjes së Nënë Terezës

  • RFE /RL

Një shekull më parë lindi ajo që më vonë do të bëhet simbol i humanizmit, mirësisë dhe dashurisë universale, siç e quajnë biografët.

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe, Gonxhe Bojaxhiu, e njohur me emrin Nënë Tereza, u lind më 1910, në Shkup, ndërsa pjesën më të madhe të jetës e ka kaluar në Indi dhe Kalkutë.

Në 100-vjetorin e lindjes, edhe Prishtina shpreson ta ketë një pjesë të eshtrave të saj në sarkofagun e Katedrales me të njëjtin emër që është në përfundim e sipër.
XS
SM
MD
LG