Ndërlidhjet

Wordsworth: Dialogu duhet të fillojë

  • RFE /RL

Stephen Wordsworth
Ambasadori britanik në Serbi, Stephen Wordsworth, deklaroi se për Britaninë, statusi i Kosovës është i mbyllur, por Beogradi dhe Prishtina duhet të fillojnë dialogun.

“Qëndrimi i Britanisë së Madhe është se kjo çështje, në kuptimin e statusit të Kosovës, është mbyllur dhe duhet të gjendet mënyrë që mospajtimet tona për këtë çështje, të lihen anash”, i tha ambasadori Wordsworth së përditshmes beogradase "Veçernje Novosti".

Ai tha se “është e nevojshme që të fokusohemi në gjërat që mund ta përmirësojnë jetën e njerëzve në Kosovë”.

Zoti Wordsworth tha se fillimi i bisedimeve Beograd – Prrishtinë nuk është kusht i fuqishëm për dërgimin e aplikimit të Serbisë për në Komisionin Evropian.

“Pas miratimit të rezolutës së përbashkët në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shumica e ministrave të BE-së tash mendon se është koha që të bëhet hapi tjetër në rrugën e integrimit të Serbisë dhe pres që kjo të ndodhë shumë shpejt”, tha Wordsworth, duke shtuar se “po ashtu besojmë se do të ishte e dobishme që dialogu të fillojë sa më shpejt”.

Ai tha se nuk është kusht i Brukselit që fillimin e dialogut, në mënyrë simbolike, ta shënojë mbledhja ndërmjet presidentit të Serbisë, Boris Tadiq, dhe kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi.
XS
SM
MD
LG