Ndërlidhjet

“Frika” nga regjistrimi i popullsisë

  • RFE /RL

Rusia ka nisur regjistrimin e popullsisë më 14 tetor, të parin prej vitit 2002. Në mesin e pakicave etnike ka shqetësime dhe frikë. Qytetarët e Republikës së Tatarstanit thonë se regjistrimi është një tregues i përpjekjeve të Moskës për t’i asimiluar ata dhe për të nënvlerësuar numrin e tyre. Agjencia shtetërore e statistikës thotë se rezultatet do të dihen në fund të vitit të ardhshëm.
XS
SM
MD
LG