Ndërlidhjet

Mot i ligë në Evropë

  • RFE /RL

Përmbytjet në zonën e Shkodrës.
Përmbytjet në Shqipëri, të shkaktuara nga reshjet e shumta dhe rritja e prurjeve në lumenjtë e Bunës dhe Drinit, po marrin përmasa alarmante.

Niveli i ujit në Shkodër, mëngjesin e sotëm, ishte më i lartë se dje. Burimet zyrtare flasin për bllokim të aksit nacional Tiranë-Shkodër, ndërsa ekipet emergjente po punojnë në evakuimin e banorëve.

Përveç Shqipërisë, me përmbytje po ballafaqohen edhe vendet tjera të rajonit: Serbia, Mali i Zi e Bosnja.

Qytetet serbe, Prijepole, Priboj, Uzhicë e Shabac janë ndër më të rrezikuarat. Lumenjtë Lim, Sava e Drini kërcënojnë përmbytjen e qindra shtëpive.

Rrjedha e lumit Drin në digën e hidrocentrales së Peruçacit është 11 herë më e madhe se në kushtet normale, por, sipas parashikimeve meteorologjike, pritet të tejkalojë së shpejti.

Gorazhde, Bosnjë
Në komunën Gorazhde të Bosnjë e Hercegovinës është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të shirave të dendura dhe rritjes së nivelit të ujit të lumit Drin.

Shumë rrugë të kryeqytetit malazez, Podgoricë, janë të pakalueshme, ndërsa në rajonin e Zetës kanë pësuar disa shtëpi dhe objekte.

Probleme me përmbytje ka edhe Kroacia, ku lumi Neretva ka dalë nga shtrati dhe ka vënë në rrezik rajonin Metkoviq.

Në hapësirën e Ballkanit Perëndimor, përjashtim bën Kosova, ku të enjten temperatura maksimale ka arritur në 15 gradë celsius, me mot të thatë dhe pa të reshura.


Viktima dhe komplikime në komunikacion

Reshjet e dendura të borës dhe temperaturat nën zero gradë Celsius duket se do të shkaktojnë një tjetër ditë me komplikime në komunikacionin rrugor e ajror të Evropës.

Në Poloni, termometri ka shënuar temperaturën prej -26 gradësh Celsius, ndërsa tetë njerëz kanë humbur jetën nga të ftohtët. Pesë viktima të tjera janë regjistruar në Evropën qendrore dhe dy në Britaninë e Madhe.

Aeroporti Gatwick i Londrës mbetet i mbyllur, ndërsa fluturime të shumta janë anuluar në Francë dhe Gjermani.

Rrjeti hekurudhor Eurostar po ashtu ka pezulluar gjysmën e shërbimeve.

Acari pritet të vazhdojë me ditë, derisa presioni i ulët i përqendruar mbi Evropën perëndimore lëviz ngadalë drejt lindjes.

Skoci
“Kemi një kohë të pazakontë dhe të ftohtë në shumicën e pjesëve të Atlantikut lindor”, thotë Hajnc Maurer nga Shërbimi Meteorologjik i Zvicrës, transmetojnë mediat e huaja.

Aeroporti i Gjenevës është rihapur të enjten, ndërsa Autoriteti Civili i Aviacionit në Francë u ka kërkuar kompanive ajrore të anulojnë rreth 25 për qind të fluturimeve, për të shmangur problemet e mëtejshme.

Aeroporti më i ngarkuar i Evropës, Heathrov, po ashtu paralajmëron ndërprerje, ndërsa nga kushtet e këqija janë prekur edhe ato në Frankfurt, Vjenë e Pragë.

Në Francë, 12 rajone kanë ndaluar qarkullimin e kamionëve, duke bllokuar rreth 7 mijë sosh. Ngricat kanë qenë shkaktare edhe të shumë aksidenteve rrugore në Gjermani.

Policia polake po angazhohet për t’iu ofruar strehim njerëzve të pastrehë. (v.t.)

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG