Ndërlidhjet

Talibanët marrin përgjegjësinë

  • RFE /RL

Punëtorët pastrojnë rrugët pas sulmit vetëvrasës në Kabul më 12 dhjetor 2011.
Të paktën katër vetë u vranë dhe më shumë se 20 u plagosën në sulmin vetëvrasës në kryeqytetin afgan.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Zemeri Bashari, tha se sulmuesi vetëvrasës po ngiste një motoçikletë kur e hodhi veten në erë afër një minibusi që barte forcat afgane të sigurisë.

Zëdhënësi i talibanëve Zabibullah Muxhahid e mori përgjegjësinë për sulmin.

Presidenti Hamid Karzai lëshoi një komunikatë ku e dënoi sulmin.

Përderisa dhuna në Afganistan është e lartë, sulmet në Kabul janë relativisht të rralla.

Sulmi më i madh i fundit ndodhi në dhjetor, kur dy sulmues vetëvrasës i zunë pusinë një autobusi me ushtarë afganë, duke vrarë pesë dhe plagosur nëntë ushtarë.

XS
SM
MD
LG