Ndërlidhjet

Fuqizohet START-i i ri


Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të përurojnë zyrtarisht marrëveshjen për reduktimin e armëve bërthamore.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, do të shkëmbejnë dokumentet finale për ratifikimin e paktit të ri START.

Ngjarja do të zhvillohet në Mynih të Gjermanisë, ku dy zyrtarët do të marrin pjesë në konferencën vejtore të sigurisë.

Marrëveshja i obligon të dyja palët që brenda shtatë vjtësh t’i zvogëlojnë kokat bërthamore deri në 1,550.
XS
SM
MD
LG