Ndërlidhjet

Ministri gjerman heq dorë nga titulli i doktoratit


Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Karl-Theodor zu Gutemberg ka kërkuar që t'i hiqet titulli i doktoratit pas pretendimeve se ka bërë plagjiat të pjesëve kryesore të tezës së doktoraturës.

Gutemberg, një nga politikanët më të njohur gjermanë, është akuzuar nga gazetat se ka kopjuar pjesë të disertacionit të tij, dhe nuk ua ka atribuar autorëve.

Universiteti në Bayreuth tha se e ka pranuar kërkesën e Gutenbergut për të tëhrqur doktoratin për shkak të disa "gabimeve serioze" në tezën e vitit 2006.
XS
SM
MD
LG