Ndërlidhjet

Kajro: Përleshje në sheshin Tahrir

  • RFE /RL

Përleshjet ndërmjet të krishterëve koptë dhe myslimanëve në Kajro.
Sulmues të armatosur me thika dhe shpata u janë vërsulur qindra aktivistëve pro demokracisë në sheshin Tahrir në Kajro.

Televizioni shtetëror shfaqi pamje të hedhjes së gurëve dhe ndjekjes së qindra njerëzve nga sheshi Tahrir, i cili ishte epiqendër e protestave që rrëzuan ish-presidentin Hosni Mubarak.

Përleshjet e së mërkurës ndodhën kur kabineti i sapoemëruar u mblodh me Këshillin e Lartë të forcave të armatosura për ta propozuar ligjin, i cili e inkriminon nxitjen e urrejtjes dhe mund të ndëshkohet edhe me vdekje.

Ndërkohë, përleshjet ndërmjet të krishterëve koptë dhe myslimanëve në një lagje të Kajros lanë 10 të vdekur dhe disa dhjetëra të plagosur.
XS
SM
MD
LG