Ndërlidhjet

Zvogëlohet sasia e mallit të Serbisë në treg


Fotografi ilustruese
Përfaqësues të kompanive tregtare në Kosovë thonë se produktet serbe të cilat kishin hyrë në treg para vendimit për reciprocitet ndaj Serbisë, shumica e tyre janë shitur. Së shpejti thonë ata këto produkte do të zëvendësohen me produktet e vendeve të rajonit dhe botës, por edhe me produktet vendore.

Një ndër importuesit e produkteve serbe në Kosovë deri më tani ka qenë kompania “Elkos”.

Pronar i kësaj kompanie Ramiz Kelmendi, thotë se në tregu kosovar nuk do të ketë më produkte të Serbisë, pasi që është një sasi shumë e vogël që ka mbetur në treg.

Unë mendoj që një pjesë e mallrave strategjik siç është vaji dhe disa artikuj tjerë nuk do të arrijnë të qëndrojë deri në fund të kësaj jave, dhe maksimalisht do të mund të jenë edhe dy javë vetëm ndonjë asortiman (përzgjedhje), që ka qëndrueshmëri më të gjatë ose që shitet më pak”, shprehet Kelmendi.

Ndërsa, pronari i kompanisë “Beni-Dona”, Ragip Mustafa, thotë se të gjitha produktet e Serbisë që janë importuar në Kosovë nga kompania e tij, janë shitur dhe se nuk ka më as një mall të këtij shteti në treg.

Ato janë shitur të gjitha tash dhe nuk kemi as një mall më”, tregon ai.

Në Kosovë, që nga vendosja e masave të reciprocitet ndaj Serbisë, produktet e këtij shteti nuk kanë mundur të hyjnë në Kosovë.

Të dhënat e doganave të Kosovës tregojnë se që nga vendosja e reciprocitetit ndaj Serbisë, produktet serbe nuk kanë mundur të futen në Kosovë.

Edhe pronari i “Elkos”, Ramiz Kelmendi, thotë se që nga vendosja e reciprocitetit nuk është furnizuar me produktet serbe dhe se së shpejti do të fillojnë të zëvendësojnë këto produkte.

Në rastin kur Qeveria e Kosovës merr një vendim për ndërprerjen e furnizimit nga Serbia, alternativa tjera gjinden dhe kanë qenë të njohura edhe më herët, jo që tregtarët apo importuesit kanë pasur dëshirë që të sjellin mallra nga Serbia, por çmimi ka qenë më i lirë i produkteve serbe në raporte me vendet tjera”, shprehet Kelmendi.

Zëvendësimi i produkteve serbe më vendet tjera është më i kushtueshëm, dhe kjo, siç thekson Kelmendi, mund të ndikojë në ngritjen e çmimeve.

Për të mos ardhur deri të kjo ngritje ai thotë se Qeveria e Kosovës është dashur që të heqë doganën për të gjitha ato produkte strategjike që Kosova ka qenë e varur nga Serbia.

Edhe nëse çmimi i kushtimit të një malli është i njëjte më atë të Serbisë, nëse në produktet e Evropës implementohet dogana për 10 për qind, ndryshimi i çmimit do të jetë”, sqaron ai.

Një ngritje të lehtë të çmimeve e thekson edhe pronari i kompanisë “Beni –Dona”, Ragip Mustfa.

Ndërkaq, sa i përket zëvendësimit të produkteve serbe me produktet e shteteve tjera, Mustafa shprehet:

Nuk do të ketë ndonjë problem për zëvendësim. Mund të themi pija e ‘Coca – cola’ mund të ketë një problem për të marrë prapë në Kosovë, por produktet tjera si mielli qumështi që prodhohen këtu në Kosovë, apo edhe në vendet tjera si në Bullgari, Turqi etj nuk ka ndonjë problem”, tha ai.

Ndryshe, qytetarët e Kosovës ditëve të fundit kanë nisur të bojkotojnë prodhimet serbe, madje disa nga ta në mënyrë simbolike kanë organizuar aksione për bojkotimin e tyre.
  • 16x9 Image

    Luljeta Krasniqi - Veseli

    Luljeta Krasniqi, e lindur më 02.05.1981. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 2005. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare në Agjencinë e lajmeve Kosovalive. Ekipit të Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2008.

XS
SM
MD
LG