Ndërlidhjet

Norvegjia i përkujtoi 77 viktimat e masakrës

  • RFE /RL

Përkujtohen viktimat në Norvegji...
Në Oslo të Norvegjisë janë përkujtuar viktimat e sulmit me bombë dhe me armë më 22 korrik.

Në ceremoninë e përkujtimit në objektin Arena Spektrum, u shënua një muaj i pikëllimit për 77 viktimat e masakrës.

Të afërmit e viktimave ishin në mesin e afro 6 mijë pjesëmarrësve në ceremoni, ku folën Mbreti Harald, dhe kryeministri, Jens Stoltenberg.

Personi me pikëmapmje ekstreme të djathta, Andres Behring Breivik, ka pranuar se i ka kryer vrasjet dhe ende gjendet në qelinë e burgut.

Në kryeqytetin Oslo, ai i vrau 8 vetë, ndërsa në një kamp të të rinjëve në ishullin Utoeja, i qëlloi për vdekje me armë 69 vetë.


XS
SM
MD
LG