Ndërlidhjet

Autoritetet e rendit thonë se situata e sigurisë në veri të Kosovës vazhdon të jetë e pandryshuar, e qetë por me tensione të larta.

Pas incidentit të së mërkurës, kur një grup serbësh sulmuar rreth 30 punëtorë shqiptarë e romë, derisa ata po punonin në pastrimin e shtratit të lumit Ibër, ditën e enjte situata u paraqit më e qetë.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti, tregon se serbët lokalë të veriut të Mitrovicës, gjatë natës kanë përforcuar edhe më shumë barrikadën mbi urën e limit Ibër.

Diku në orët e mbrëmjes, në barrikadën e vendosur pikërisht në urën kryesore të lumit Ibër në Mitrovicë, grupet ekstremiste kanë përforcuar këtë barrikadë edhe me tre kamionë të tjerë me zhavorr.
Diku në orët e mbrëmjes, në barrikadën e vendosur pikërisht në urën kryesore të lumit Ibër në Mitrovicë, grupet ekstremiste kanë përforcuar këtë barrikadë edhe me tre kamionë të tjerë me zhavorr. Përforcimi i kësaj barrikade nuk paraqet ndonjë problematikë të madhe në aspektin e sigurisë. Është me rëndësi që njësitë policore, ato të KFOR-it dhe EULEX-it, kanë gatishmërinë e tyre për t’u përballuar me situatën”, deklaroi Hoti.

Edhe zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin, tha se situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e qetë.

Ai tha për Radion Evropa e Lirë së aktualisht vetëm po monitorohet situata.

Situata është e qetë dhe e qëndrueshme, ajo nuk ka ndryshuar. Për momentin forcat e KFOR-it janë vetëm duke e monitoruar gjendjen në gjithë territorin”, tha Martin.

Zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë thënë se deri më tash nuk kanë ndonjë indikacion që mund të conte në tensionimin e mëtejmë të situatës.

Kurse, sa i përket incidentit në afërsi të lumit Ibër, zëdhënësi Hoti bëri të ditur se policia tashmë ka arrestuar një person të përkatësisë etnike serbe si i dyshuar për inicimin e incidentit.

Hetuesit policorë në nivel të Drejtorisë Rajonale në Mitrovicë, kanë arritur që të ndalojnë së paku një person të përkatësisë etnike serbe, si një nga të dyshuarit e mundshëm të përfshirë në incidentin e ditës së djeshme”, u shpreh Hoti.

Me autorizimin e prokurorit publik të Prokurorisë së Qarkut në Mitrovicë, ndaj të njëjtit është caktuar ndalimi policor prej 48 orësh deri në përgatitjen e paraqitjes penale ndaj tij”, tha Hoti.

Situatë më e tensionuar thuhet të jetë në lagjen e Boshnjakëve, në veri të Mitrovicës, lagje kjo e banuar me popullatë etnikisht të përzier.

Përfaqësuesi i shqiptarëve të kësaj lagjeje, Adem Mripa, tha se nga e mërkura janë shtuar masat e sigurisë në lagjen e tyre.
Mbrëmë kam biseduar me banorët, sidomos me rininë e lagjes që mos ta përshkallëzojnë situatën se ajo shkon në dëm të popullatës shqiptare.

Mbrëmë ka ardhur KFOR-i italian, karabinierët janë në mbrojtje të popullatës në lagjen e Boshnjakëve. Kështu që situata është mjaft e tensionuar pas incidentit të djeshëm që ndodhi. Mbrëmë kam biseduar me banorët, sidomos me rininë e lagjes që mos ta përshkallëzojnë situatën se ajo shkon në dëm të popullatës shqiptare”, theksoi Mripa.

Serbët e veriut të Kosovës janë shprehur të vendosur në qëndrimin e tyre, se doganierët dhe policia kufitare e Kosovës nuk duhet të qëndrojnë në vendkalimet kufitare në kufi me Serbinë.

Sipas tyre ata duhet të tërhiqen sa me parë nga vendkalimet kufitare Bërnjak dhe Jarinjë.
  • 16x9 Image

    Arton Konushevci

    Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG