Ndërlidhjet

Marrin kontrollin mbi Sirten

  • RFE /RL

Sirte, 20 tetor 2011.
Forcat e përkohshme qeveritare të Libisë thuhet se kanë marrë kontrollin mbi Sirten - bastionin e fundit të luftëtarëve të ish-regjimit. Kreu i operacioneve në pjesën lindore të qytetit, Junus Ali Abdali, i tha Reutersit se “është liruar Sirte” dhe se forcat janë duke i ndjekur luftëtarët që po përpiqen të ikin.

Një komandant tjetër i frontit, Husein Abdel Salam, i tha AFP-së se forcat e tij “janë duke e zbatuar një operacion pastrues” dhe se së shpejti qyteti do të jetë tërësisht i lirë.

XS
SM
MD
LG