Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 24 tetorin në vite...


1861 Mesazhi i parë telegrafik transkontinental iu dërgua presidentit Abraham Linkoln nga Kalifornia.

1931 U ndërtua ura Xhorgj Uashington, që lidhë Nju Jorkun dhe Nju Xhersin.

1940 Ligji për punë 40 orë në javë, hyri në fuqi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

1945 Hyri në fuqi Karta e Kombeve të Bashkuara.

1952 Kandidati republikan për president, Duajt D. Ajnsenhover deklaroi: "Unë do të shkoj në Kore", sepse kishte premtuar që do t'i japë fund konfliktit.

1962 Bllokada amerikane e Kubës gjatë krizës raketore ka nisur me njoftimin e nënshkruar nga presidenti Xhon Kenedi.

2003 Përfundoi koha e udhëtimit me aeroplanë supersonikë, kur kompania e fluturimeve “British Airways”, u ul në aeroportin Konkordes, Hithrou të Londrës.

2005 Aktivistja e të drejtave të njeriut Rosa Parks, vdiq në moshën 92 vjeçare.

2007 Rrjeti social Facebook, i shiti aksion 1,6 për qind të aksioneve Mikrosoft-it, për $ 240 milionë.

Aktori Kevin Kllajn mbushi 64 vjet.(g.k.)

XS
SM
MD
LG