Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 31 tetorin në vite...1517 Martin Luteri postoi 95 Punime Diplomatike në derën e kishës Witenberg, duke shënuar fillimin e Reformës Protestante në Gjermani.

1795 Poeti Xhon Kits u lind në Londër.

1864 Nevada u pranua si shteti i 36-të.

1892 Aventurat e Sherllok Holmsit u botuan.

1917 Beteja e tretë e Gazës.

1984 Kryeministrja indiane Indira Gandhi, u vra pranë banesës së saj nga dy roje të sigurisë Sikh.

1991 Regjisori i shfaqjeve teatrale Josef Pap, vdiq në moshën 70 vjeçare.

1999 Fluturimi “Egypt Air 990” u rrëzua në brigjet Masaçusets, duke vrarë 217 njerëz që ishin në bord.

2005 Presidenti Xhorxh Bush emëroi gjykatësin Samuel Alito në Gjykatën e Lartë.

2010 Teodor C. Sorensen, ndihmësi dhe tekst-shkruesi i presidentit amerikan Xhon F. Kenedi, vdiq në Nju Jork në moshën 82 vjeçare.(g.k.)

XS
SM
MD
LG