Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që shënuan 3 nëntorin në vite...

  • RFE /RL

Bill Klinton dhe bashkëshortja e tij, Hillari. Mars, 1992.
1992 - Demokrati Bill Klinton zgjidhet presidenti i 42-të i Shteteve të Bashkuara, duke mundur paraardhësin e tij Xhorxh Bush.

2009 - Presidenti çek, Vaclav Klaus, nënshkrun Traktatin e Lisbonës. Pas firmës çeke, Traktati miratohet nga të 27 vendet anëtare të BE-së.

2004 - Hamid Karzai shpallet fituesi i zgjedhjeve të para presidenciale në Afganistan.

1994 - Në Amerikën e Jugut ndodh eklipsi i plotë diellor (4'23'')

1986 - Rok këngëtari, Xhon Lenon, publikon albumin "Menlove Avenue".

1975 - Mbretëresha hap zyrtarisht naftësjellësin e parë të Mbretërisë së Bashkuar.

1957 - Anija ruse, Sputnik 2, dërgon në hapësirë një qen, çfarë është kafsha e parë e gjallë që hyn në orbitën e Tokës.

1928 - Turqia braktis alfabetin arab, duke futur në përdorim atë romak.

1918 - Polonia shpall pavarësinë nga Rusia pas Luftës së Parë Botërore.

1839 - Shpërthen Lufta e parë e Opiumit mes Kinës dhe Britanisë. (v.t.)
XS
SM
MD
LG