Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 15 nëntorin në vite...


Helmut Kol
1994 – Helmut Kol zgjidhet kancelari i Gjermanisë.

1939 – Nazistët nisin vrasjen masive të hebrenjve të Varshavës.

1956 – “Love Me Tender”, filmi i parë i Elvis Prisllit, nis të shfaqet në Nju Jork.

1961 – OKB ndalon armët bërthamore.

1964 – Jep dorëheqje kryeministri i Sudanit, Ibrahim Abud.

1969 – Një çerek milioni njerëz protestojnë në mënyrë paqësore në Uashington, kundër Luftës së Vietnamit.

1973 – Egjipti dhe Izraeli shkëmbejnë të burgosurit e luftës.

1985 – Britania dhe Irlanda nënshkruajnë marrëveshjen që i jep Dublinit rol zyrtar në qeverisje të Irlandës Veriore.

1988 – Këshilli Kombëtar i Palestinës, i kryesuar nga Jaser Arafati, shpall pavarësinë e Shtetit Arab të Palestinës.

2002 – Hu Xhintao zëvendëson Jang Zeminin në postin e udhëheqësit të Partisë Komuniste të Kinës. (v.t.)
XS
SM
MD
LG