Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 22 nëntorin në vite...


Xhon Kenedi, pak minuta para se të vritej, 22 nëntor 1963.
1963 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhon Kenedi, qëllohet për vdekje me snajper, teksa ndodhej në autokolonë në qendër të Dallasit.

1935 – Një stuhi e tmerrshme godet Italinë e Jugut. Nëntë persona humbasin jetën në Katanzaro, dhjetë në San Bruno dhe një në Mesina.

1943 – Libani shpall pavarësinë nga administrata e Francës.

1967 – Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miraton Rezolutën 242, sipas së cilës Izraeli duhet t’i kthejë tokat e pushtuara.

1972 – Shtetet e Bashkuara i japin fund ndalesës 22-vjeçare të udhëtimit drejt Kinës.

1974 – Asambleja e Përgjithshme e OKB-së njeh të drejtën e Palestinës për sovranitet.

1990 – Margaret Teçër detyrohet të japë dorëheqje nga posti i kryeministres së Britanisë së Madhe. Vetëm 24 orë më herët, ajo fiton raundin e parë të zgjedhjeve për lider të partisë, por kabineti i saj refuzon ta mbështesë në raundin e dytë të zgjedhjeve për lidership, duke e detyruar të japë dorëheqjen.

2004 – Dhjetëra-mijëra demonstrues mblidhen në qendër të Kievit, për të dënuar zgjedhjet presidenciale të Ukrainës, duke brohoritur emrin e kandidatit reformator, Viktor Jushçenko.

2005 – Angela Merkel betohet në postin e kancelares së Gjermanisë. Ajo është femra e parë në shtetin gjerman që merr këtë detyrë.

2006 – Barbara Bushit - vajzës së presidentit amerikan, Xhorxh Bush – i vidhet çanta e dorës në Argjentinë, pavarësisht mbrojtjes nga Shërbimi Sekret i SHBA-së. Njëzetekatërvjeçarja humb celularin dhe kredit-kartelat në incidentin që zë vend pranë një restoranti në Buenos Aires. (v.t.)
XS
SM
MD
LG