Ndërlidhjet

Tregjet iraniane: Farat e pakënaqësisë

  • RFE /RL

Fotografi i Shërbimit të Azerbajxhanit të Radios Evropa e Lirë, Abas Atilaj, ka vizituar Tabrizin dhe Urmian – dy tregje këto që ndodhen në provincat me shumicë azerbajxhanase, në veriperëndim të Iranit.

Dy pazaret thuhet se nuk janë vetëm zemrat tregtare të dy qyteteve, por edhe qendrat politike ku kanë lindur lëvizje të shumta protestash.

Njëri nga rastet ka ndodhur në shtator të 2010-ës në Tabriz, ku shitësit kanë protestuar kundër rritjes së taksave.

Protestat shumë shpejt janë shpërndarë edhe në qytete të tjera, ndërsa Qeveria e Iranit ka tërhequr planin për rritje.

Dy tregjet thuhet se operojnë në këtë vend që nga shekulli i dymbëdhjetë.
XS
SM
MD
LG