Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 27 dhjetorin në vite…


Logo e Bankës Botërore.
1945 – Themelohet Banka Botërore, në bazë të marrëveshjes së nënshkruar nga 28 vende.

1949
– Mbretëresha e Holandës, Juliana, i jep sovranitetin Indonezisë, pas më shumë se 300 vjetësh të sundimit holandez.

1978 – Spanja miraton Kushtetutën e re, duke u bërë vend demokratik pas 40 vjetësh diktaturë.

1979 – Forcat sovjetike marrin kontrollin e Afganistanit. Babrak Karmal pason presidentin Hafizullah Amin, i cili qe përmbysur dhe ekzekutuar.

1985 – Guerilët palestinezë hapin zjarr në brendi të aeroporteve të Romës dhe Vjenës. Njëzet persona humbin jetën, përfshirë pesë sulmues, të cilët qëllohen nga policia dhe personeli i sigurisë.

1985 – Dajan Fosej, një natyralist amerikan, gjendet i vrarë në një stacion kërkimor në Ravanda.

1997 – Në Irlandën Veriore vritet Bill Urajt. Ai ishte burgosur si udhëheqës paramilitar i protestantëve.

2001 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush, i jep Kinës statusin e përhershëm të tregtisë me SHBA-në.

2002 – Kompania e klonimit të njerëzve, e themeluar në vitin 1997, njofton për lindjen e fëmijës së parë të klonuar.

2002 – Të paktën 40 njerëz humbasin jetën në Çeçeni, kur kamikazët sulmojnë administratën në Grozni. (v.t.)
XS
SM
MD
LG