Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 7 janarin në vite…

  • RFE /RL

Ilustrim
1955 - Në Nju Jork këngëtarja Marian Anderson debutoi në Operan Metropolitane, duke u bërë personi i parë me ngjyrë që këndonte në skenën e këtij teatri gjatë historisë së tij 71-vjeçare.


1789 -
Mbahen zgjedhjet e para presidenciale në SHBA - presidenti i parë i vendit zgjidhet Xhorxh Uashingtoni.

1800 - Lindi Millard Fillmore, presidenti 13-të i Shteteve të Bashkuara.

1927 - Inaugurohet shërbimi telefonik komercial transatlantik mes Nju Jorkut dhe Londrës.

1953 - Presidenti Heri S. Truman njofton SHBA-në se ka zhvilluar bombën me hidrogjen.

1959 - Shtetet e Bashkuara njohin qeverinë e re të Fidel Kastros në Kubë.

1979 – Përmbyset Pol Poti.

1986 - Presidenti Ronald Regan njofton se Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të plota ekonomike kundër Libisë.

1989 - Vdes Perandori Hirohito në moshën 87-vjeçare.

2005 - Aktori Bred Pit dhe aktorja Xhenifer Aniston njoftuan se ishin ndarë pas katër vjetësh martesë.(z.p.)
XS
SM
MD
LG