Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 14 janarin në vite…

  • RFE /RL

Merlin Monro
1954 - Lojtari i bejsbollit Joe Di Maggio dhe aktorja Merlin Monro, martohen në San Francisko, Hall City.

1639 -
Miratohet Kushtetuta e parë e Konektikatit.

1784 - Shtetet e Bashkuara ratifikojnë një marrëveshje paqeje me Anglinë duke i dhënë fund Luftës Revolucionare.

1898 - Vdes Charles Lutuidge Dodgson, i cili shkroi "Liza në botën e çudirave", nën emrin e Luis Karroll, në Guildford, Angli, në moshën 65-vjeçare.

1953 - Josip Broz Tito zgjidhet president i Jugosllavisë nga Parlamenti i vendit.

1954 - Lojtari i bejsbollit Joe Di Maggio dhe aktorja Merlin Monro, martohen në San Francisko, Hall City.

1970 - Diana Ross dhe “Supremes”, japin koncertin e tyre të fundit.

2004 - Ish-shefi i financave, Enron Endru Fastou, u deklarua fajtor për konspiracion - ai pranoi një dënim me 10 vjet burg.

2004 - Presidenti Xhorxh Bush shpalos një plan për të dërguar astronautët në Hënë, Mars dhe më tej.

2008 - Republikan Bobby Jindal, i pari indiano-amerikan i zgjedhur guvernator në Shtetet e Bashkuara, e mori detyrën në Luiziana.

2011- Protestuesit tunizianë të zemëruar për papunësinë në rritje dhe korrupsionin, hoqën nga pushteti presidentin Zine El Abdine Ben Ali, pas 23 vjetësh sundim. (z.p.)
XS
SM
MD
LG