Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 janarin në vite…

  • RFE /RL

Edgar Allan Po
1845 - Edgar Allan Po boton poemën "Korbi".

1837 - Poeti dhe shkrimtari Aleksandër Pushkin vritet në një duel.

1839 - Çarles Darvin martohet me Ema Uedgud.

1896 - Emile Grubbe përdori për herë të parë trajtimin përmes rrezatimit për kancerin e gjirit.

1921 - Uragani godet Uashingtonin dhe Oregonin.

1933 - Presidenti gjerman von Hindenburg emëron Hitlerin për kancelar.

1959 - Ualt Dizni hedh në treg animacionin "Bukuroshja e Fjetur"

1967 – Vdes në moshën 62-vjeçare kompozitori Uodzimierz Pozniak.

1974 - Vazhdojnë luftimet në jug të Vietnamit,pavarësisht armëpushimit të shpallur më 28 janar, sipas dispozitave të Marrëveshjes së Paqes të Parisit.

1991 - Nelson Mandela & Mangosuthu Buthelezi takohen pas 28 vjetësh.(z.p.)
XS
SM
MD
LG