Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 5 shkurtin në vite…

  • RFE /RL

Ilustrim
1783 - Suedia njeh pavarësinë e SHBA-së.

1428 - Mbreti Alfonso V, urdhëron çifutët në Sicili për të marrë pjesë në predikimet e konvertimit.

1649 - Princi i Uellsit Çarls II, bëhet mbret.

1879 - Xhozef Suan demonstron llambën duke përdorur shkëlqimin e karbonit.

1904 - Merr fund pushtimi amerikan i Kubës.

1962 - Presidenti francez De Gole bën thirrje për pavarësinë e Algjerisë.

1969 - Popullsia e SHBA-së arrin në 200 milionë.

1989 - Trupat e fundit sovjetike lënë Kabulin.

1917 - Pas shtatë viteve të trazirave civile, presidenti meksikan Venustiano Carranza shpall Kushtetutën moderne meksikane.

1928 - Lindi prifti katolik dhe romancieri Endri Grili.(z.p.)
XS
SM
MD
LG