Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 19 shkurtin në vite…

  • RFE /RL

Tomas Edison
1878 – Tomas Edison patenton gramafonin.


1754 – Lind Vincenzo Monti, poet italian.

1807 – Në Alabama ish-nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Aaron Burr, arrestohet për tradhti dhe mbyllet në Fort Stoddert.

1949 – Ezra Pound shpërblehet me çmimin e parë Bollingen për poezi nga Fondacioni Bollingen dhe Universiteti Yale.

1959 – Me një marrëveshje të arritur ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar, Turqisë dhe Greqisë, Qipros i garantohet pavarësia, e cila më pas u shpall zyrtarisht më 16 gusht 1960.

1963 – Bashkimi Sovjetik njoftoi presidentin amerikan, Xhon F. Kenedi, se do të tërheqë “disa qindra” trupa nga Kuba.

1978 – Forcat egjiptiane bastisin aeroportin ndërkombëtar në Larnaca, në një tentim për të intervenuar në një situatë rrëmbimi aeroplanësh, pa autorizimin e autoriteteve të Republikës së Qipros. Garda Kombëtare e Qipros dhe forcat policore vranë 15 komando egjiptiane dhe shkatërruar aeroplanin transportues egjiptian “C-130” në një luftim të hapur.

1987 – Presidenti amerikan, Ronald Regan, shfuqizon bojkotin tregtar të vendosur kundër Polonisë.

1997 – Lideri reformist i Kinës, Deng Xiaoping, vdes në moshën 92-vjeçare, pas lëngimeve nga zemra, si pasojë e një sulmi disa vite më parë.

2003 – Një aeroplan ushtarak i Gardës Revolucionare të Iranit përplaset në malet Sirach, duke lënë të vdekur 275 persona.(z.p.)
XS
SM
MD
LG