Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 26 shkurtin në vite…

  • RFE /RL

Eklips, ilustrim

1998 - Ndodh eklipsi i plotë diellor në Venezuelë - Oqeani Paqësor

1531 - Tërmeti në Lisbonë, Spanjë, vret 20,000 - 30,000 veta.

1616 - Inkuizicioni spanjoll shpall vendimin gjyqësor për Galileon.

1848 - Marksi dhe Engelsi publikojnë "Manifestin Komunist".

1859 - Vdes në moshën 64-vjeçare kompozitori Ferdinand Lukas Schubert.

1907 - Oil Royal & Shell, bashkohen për të formuar kompaninë “British Petroleum” (BP).

1924 - Fillon gjyqi kundër Hitlerit në Mynih.

1952 - Uinston Çërçill shpall se Britania ka bombën e vet atomike.

1977 - Fluturimi i parë i anijes Space (në majë të një Boeing 747).

1987 - BRSS rinis testin bërthamor në lindje të Kazakistanit.(z.p.)
XS
SM
MD
LG