Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 10 marsin në vite…

  • RFE /RL

Unazat e Uranit...

1977 - Astronautët zbulojnë unazat që rrethojnë planetin e Uranit.

0418 -
Çifutët përjashtohen nga postet publike në Perandorinë Romake.

1526 - Perandori Çarles V, martohet me princeshën Izabela të Portugalisë.

1862 - Britania e Madhe dhe Franca njohin pavarësinë e Zanzibarit.

1906 - Në shpërthimin katastrofal në minierën Courrieres, në Francë, të cilësuar si më i rëndi në gjithë Evropën, 1.099 minatorë mbesin të vdekur.

1922 - Mahatma Gandi arrestohet në Indi, gjykohet për kryengritje dhe dënohet me gjashtë vjet burg.

1927 - Shqipëria mobilizohet nga kërcënimet e serbëve, kroatëve dhe sllovenëve.

1982 - Presidenti Regan shpall sanksione ekonomike kundër Libisë.

1969 - Xhejms Ërl Rei pranon fajin për vrasjen e Martin Luther King.

2006 - Anija kozmike “Mars Reconnaissance” arrin në planetin Mars.(z.p.)
XS
SM
MD
LG