Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 17 marsin në vite…

  • RFE /RL

Itali (Foto arkiv)
1861 - Italia shpall pavarësinë.

1521 - Ferdinand Magelani zbulon Filipinet.

1891 - Vdes në moshën 68-vjeçare Napoleon Bonaparta.

1929 - Diktatori Primo de Rivera mbyll universitetin e Madridit.

1959 - Australia dhe Bashkimi Sovjetik rivendosin marrëdhënie diplomatike.

1959 - Dalai Lama ikën në Tibet, Indi.

1973 - Mbretëresha Elizabeta II, hap urën e re të Londrës.

1988 - Irani thotë se Iraku përdor gaz helmues.

1996 - Majk Tajson mund Frank Brunon në raundin e 3-të, për të fituar titullin në kategorinë e peshave të rënda.

1997 - CNN fillon transmetimin në gjuhën spanjolle.(z.p.)
XS
SM
MD
LG