Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 24 marsin në vite…

  • RFE /RL

NATO
1999 - Aleanca Veriatlantike filloi fushatën e bombardimeve kundër caqeve serbe. Bombardimet 78 ditëshe i dhanë fund luftës në Kosovë, pas dështimit të Konferencës së paqes së Rambujesë, kurse Kosova sot është shtet i pavarur.


1401-
Gjatë fushatës së tij të pushtimeve në Azi dhe Mesdhe, sundimtari tartar, Tamerlan, pushtoi Damaskun.

1828 - Në Shtetet e Bashkuara u miratua një akt që autorizonte ndërtimin e hekurudhës së parë shtetërore. Hekurudha midis Filadelfisë dhe Kolumbisë nëpërmjet Lankasterit u përurua në vitin 1834.

1834 - Lindi Uiliam Morris, poet, artist, piktor dhe pionieri i parë i socializmit britanik.

1882 - Vdiq poeti amerikan, Henri Uoodsuorth Longfellou, autor i "Këngës së Hiavathes".

1905 - Vdiq në Amiens, Jules Verni, shkrimtar francez, i cili ka shkruar "Udhëtim në qendër të Tokës" dhe "Rreth botës për 80 ditë".

1934- Shtetet e Bashkuara miratuan aktin Tudins-Mcduffy, që u dha pavarësinë Filipineve në vitin 1945.

1965 - Anija amerikane e hapësirës "Ranger 9" u ul në Hënë. Rreth 5 mijë fotografitë që ajo dërgoi në Tokë u transmetuan drejtpërdrejt për herë të parë në televizion.

1994 - E vetëshpallura Republikë e Serbëve të Bosnjës refuzoi të bashkohej me Federatën myslimano-kroate, derisa të hiqeshin sanksionet e OKB-së kundër Serbisë.

2002 - Trupat amerikane në Afganistan zbuluan se pjesëtarët e organizatës terroriste "Al-Qaeda" bënë përpjekje të prodhojnë armë të shkatërrimit në masë. Laboratori në jug të Afganistanit, pranë qytetit Kandahar, i zbuluar nga trupat amerikane, mund të ishte ndërtuar për prodhimin e antraksit dhe të substancave të tjera vdekjeprurëse.(z.p.)
XS
SM
MD
LG