Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 2 prillin në vite…


Dielli (foto arkiv)
Dielli (foto arkiv)

1845 - Fizu dhe Leon Fokalt bëjnë foton e parë të Diellit.

1550 - Çifutët dëbohen nga Gjenova e Italisë.

1840 - Lindi Emil Zola, shkrimtar.

1884 - Mbyllet burgu për debitorët në Londër.

1908 - Komiteti Mills deklaron se bejsbolli u shpik nga Abneri Dabëldei.

1954 - Shpallen planet e para për të ndërtuar Disnilendin.

1964 - Grusht-shteti ushtarak në Brazil nga gjeneral Kastello Branko, rrëzoi Pres Goulartin.

1966 - Bashkimit Sovjetik bëhet me anijen e parë hapësinore në orbitë Luna 10.

1970 - Katari fiton pavarësinë nga Britania.

1980 - Uajni Grecki bëhet tinejxheri i parë që shënoi 50 gola në një sezon.(z.p.)
XS
SM
MD
LG