Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 4 prillin në vite…

  • RFE /RL

Sali Berisha, aktualisht kryeministër e Shqipërisë
1992 - Sali Berisha bëhet president i Shqipërisë, post në të cilin do të qëndrojë deri në vitin 1997.

1818 - Presidenti James Monroe nënshkroi një ligj për ndryshimin e flamurit amerikan. Ligji i ri sanksiononte që flamuri të kishte 13 shirita të kuq e të bardhë dhe 20 yje - sa numri i shteteve në atë kohë.

1968 - Vritet nga një snajper në Memfis të Tenesit, Martin Luter Kingu, udhëheqës për të drejtat dhe fitues i Çmimit Nobel për Paqes.

1905 - Tërmeti në Kangra të Indisë, vret 20,000 persona.

1926 - Diktatori grek, Teodorus Pangalos, zgjidhet president.

1930 - Vdes Vlladimir Majakovski, poet rus.

1944 - De Goli formon regjim të ri në mërgim, me komunistët.

1945 - Hungaria çlirohet nga pushtimi nazist (Dita Kombëtare).

1947 - Hyn në fuqi Konventa mbi Aviacionin Civil Ndërkombëtar.

1960 - Senegali deklaron pavarësinë nga Franca.(z.p.)
XS
SM
MD
LG