Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 15 prillin në vite…

  • RFE /RL

Ekspozitë e hapur në kampin nazist të përqendrimit Bergen Belsen...
1945 - Trupat britanike dhe kanadeze çliruan kampin nazist të përqendrimit Bergen-Belsen.

1800 - Xhejms Ros zbulon Poli magnetik të Veriut.

1865- Presidenti Abraham Lincoln vdiq nëntë orë pasi u qëllua nga Xhon Uilkis Booth, në teatrin Ford në Uashington. Andre Xhonson u bë presidenti i 17.

1923 - Insulina vihet në dispozicion për të gjithë diabetikët.

1939 - Albert Lebrun zgjidhet president i Francës.

1947 - Xheki Robinson u bë lojtari i parë me ngjyrë në bejsboll, kur ai debutoi me Dodgers Bruklin.

1980 - Filozofi ekzistencialist Zhan Pol Sartri vdiq në Paris në moshën 74- vjeçare (Ishte fitues i çmimin Nobel më 1964).

1986 - Shtetet e Bashkuara nisën një kontroll ajror kundër Libisë në përgjigje të shpërthimit të një diskoteke në Berlin më 5 prill.

1989 - Studentët në Pekin nisën protestat pro-demokracisë me vdekjen e ish-liderit të Partisë Komuniste, Hu Jaobang.

2010 - Udhëheqësi i të drejtave civile Benjamin Hoks, njëherësh drejtor ekzekutiv iNAACP, vdiq në Memfis, në moshën 85 vjeçare.(z.p.)
XS
SM
MD
LG