Ndërlidhjet

Gjermania e Austria dërgojnë trupa shtesë në Kosovë

  • RFE /RL

Ushtarë gjermanë të KFOR-it...
Gjermania do të dërgojë një forcë për reagim të shpejtë prej disa qindra ushtarësh në Kosovë, për ta forcuar misionin e NATO-s atje, në periudhën e tensioneve para zgjedhjeve në Serbinë fqinje, ka thënë të shtunën një zyrtar usahtarak gjerman.

Afro 550 ushtarë gjermanë dhe 130 trupa austriake do të vendosen në rajon më 1 maj, me kërkesë të NATO-s me qëllim që të forcohet misioni paqeruajtës, KFOR, në Kosovë, tha zëdhënësi i Komandës Qendrore të Gjermanisë, Hauke Bunks.

“Në vlerësimet e tyre të situatës, NATO-ja dhe Bashkimi Evropian kanë gjetur se forcat e KFOR-it në terren ndoshta nuk do të jenë të mjaftueshme që në mënyrë përkatëse të reagojnë ndaj incidenteve të mundshme në gjithë Kosovën në lidhje me zgjedhjet”, tha ushtria gjermane nëpërmjet një deklarate.(f.b.)
XS
SM
MD
LG